• Wpisów: 56
  • Średnio co: 10 dni
  • Ostatni wpis: 1 rok temu, 00:10
  • Licznik odwiedzin: 3 982 / 589 dni
 
writeusstory
 
write.us.story.: Czym jest głód? Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś nad tym? Właściwie, niby każdy z nas wie co to jest, ale nie każdy potrafi odróżnić głód od apetytu.

Apetyt-to-nie-głód.jpg


Zaciekawił mnie artykuł z gatunku jak się wyrażę 'psychologii żywienia' dotyczący dzieci, ale mający również duże znaczenie dla osób starszych - młodzieży, dorosłych. Czyli dla nas wszystkich.

Fragment artykułu, który zamieszczam poniżej (i swoje dopiski w nawiasach) obrazują, jakie są skutki zbyt częstego przyjmowania pokarmu bez fizycznej tego potrzeby. Uważam, że tyczy się to wszystkich grup wiekowych, nie tylko dzieci.:

Co się dzieje, gdy dziecko jest karmione zbyt często?

-traci możliwość naturalnej nauki uczucia sytości (stąd mogą wziąć się zaburzenia łaknienia, o których napiszę kiedy indziej)

-uczy się, że jedzenie jest lekarstwem na nudę i wszelkie lęki (nie oszukujmy się, duża część społeczeństwa nauczyła się 'zajadać' smutki. Są też przypadki, w których podczas ciężkich emocjonalnie sytuacji przestaje się jeść - to wcale nie jest lepsze)

-uczy się, że problemy odczuwa mniej, kiedy je (w naszym mózgu może stworzyć się bariera, która mówi nam, że gdy będziemy nadmiernie, bez przerwy jeść, nasze problemy i smutki samoistnie znikną, co jest kompletną bzdurą i należy takie myśli jak najszybciej wyrzucać ze swojego umysłu. Nie należy przeginać, ani w jedną, ani w drugą stronę.)

-je, żeby sprawić mniej kłopotu - rodzice się uśmiechają, gdy dziecko je

-je, żeby być blisko z rodzicami

-gdy nie dostaje zainteresowania w inny sposób


Głód jest naturalną potrzebą każdego człowieka, dlatego tak ważna jest umiejętność rozróżniania uczucia głodu i apetytu.

O GŁODZIE mówimy wtedy, gdy występuje niedostatek składników pokarmowych w organizmie.
APETYT zaś - to psychologiczne zapotrzebowanie na jedzenie związane z wykształconym nawykiem odczuwania ulgi lub przyjemności po spożyciu określonych pokarmów.

Zachowajmy naturalną umiejętność rozróżniania głodu u dzieci, a sami – jako dorośli, bądźmy uważni na moment, kiedy jemy z powodu głodu, a kiedy ulegamy apetytowi.  


Jakiś czas temu zaczął mnie interesować temat zdrowego odżywiania, ogólnie szeroko pojętej dietetyki, i zamierzam go zgłębiać. Jeśli jesteś za i interesują Cię takie posty, to zapraszam częściej  

PAMIĘTAJ, APETYT TO NIE GŁÓD.
WSZYSTKO ROBIMY ROZSĄDNIE I Z GŁOWĄ, W KAŻDĄ STRONĘ ;D

link do powyższego artykułu: www.sztukaodzywiania.pl/(…)article…

Nie możesz dodać komentarza.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten wpis.