• Wpisów: 56
  • Średnio co: 10 dni
  • Ostatni wpis: 1 rok temu, 00:10
  • Licznik odwiedzin: 3 982 / 589 dni
 
writeusstory
 
write.us.story.: W dzisiejsze upalne, czerwcowe popołudnie postawiłam na maślankę przegryzioną orzechami nerkowca.
Pijąc ten zimny napój z wysokiej szklanki ze słomką zaciekawiło mnie, dlaczego właściwie maślanka uchodzi za tak zdrowy produkt?

A więc, czym właściwie jest MAŚLANKA?
Maślanka to fermentowany napój mleczny i produkt uboczny wytwarzania masła o łagodnym, orzeźwiającym, śmietankowo-orzechowym smaku.
Technologicznie stanowi produkt uboczny ze zmaślania (ubijania na masło) śmietany. Maślanka jest kwaskowatą cieczą, która pozostaje po oddzieleniu cząstek tłuszczu z pasteryzowanej, ukwaszonej zakwasem z czystych kultur maślarskich śmietany.
Domowa, tradycyjna maślanka powstająca przy ubijaniu masła miała lekką konsystencję, mętną białawą barwę i widoczne były w niej pływające drobinki tłuszczu. Z taką maślanką sprzedawaną z blaszanych baniek można było spotkać się kilkadziesiąt lat temu na targach. Szczególnie powszechna była na Podhalu.

Jak jest produkowana dziś?
Obecnie produkuje się ją z odtłuszczonego mleka, które poddaje się ukwaszaniu, czyli dodaje specjalnych szczepów bakterii fermentacji mlekowej, najczęściej Lactococcus lactis, Lactococcus cremoris, Leuconostoc cremoris oraz Lactococcus diacetilactis. Proces ukwaszania zachodzi w temperaturze ok. 25°C. Wcześniej maślanka poddawana jest homogenizacji i pasteryzacji, a następnie rozlewana do kartonowych opakowań lub plastikowych butelek. Obecnie w składzie maślanek bardzo często można znaleźć mleko w proszku. Jego dodatek nie ma nic wspólnego z tradycyjnym wyrobem, jednak wynika z preferencji konsumentów, którzy lubią jednolite, gęste i kremowe wyroby mleczne. W sklepach można kupić maślankę naturalną i smakową, zwykle truskawkową, stracciatella, brzoskwiniową i o smaku pieczonego jabłka.

Wiemy oczywiście, że najlepszą opcją smakowej maślanki będzie kupienie tej tradycyjnej (bez mleka w proszku) i dodanie i wmiksowanie świeżych owoców, ew.bakalii.

Do czego się nadaje?
Można pić ją jako orzeźwiający napój lub wykorzystać jako składnik dań, np. ciast i zup.

Walory zdrowotne i właściwości odżywcze maślanki:

-maślanka należy do najmniej kalorycznych przetworów mlecznych. Składa się w 91% z wody, a 100 g napoju dostarcza 45 kcal i zawiera jedynie 1,5% tłuszczu.

-wbrew powszechniej, opinii nie jest dobrym źródłem białka, zawiera go nawet nieco mniej niż węglowodanów, jednak jest to białko o wysokiej wartości biologicznej.

-w tym napoju mlecznym znajduje się ok. 4 g laktozy – cukru mlecznego, który często jest źle tolerowany przez osoby dorosłe, a jego spożycie powoduje wzdęcia, bóle brzucha i biegunki. Laktoza z maślanki jest lepiej tolerowana niż z mleka, gdyż jest częściowo rozkładana przez obecne w napoju bakterie fermentacji mlekowej. U osób z mniejszą nietolerancją laktozy spożycie maślanki nie wywołuje nawet dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

-maślanka to produkt lekkostrawny

-ważnym składnikiem maślanki jest wapń (istotny w rozwoju dzieci)

-witaminy z grupy B (uczestniczące w przemianach energetycznych i odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego)

-lecytyna (wpływa na pamięć i koncentrację, wspomaga pracę wątroby, uczestniczy w metabolizmie tłuszczu i cholesterolu, spowalnia starzenie komórek i pełni wiele innych ważnych funkcji)


maslanka-szklanka-240g.jpg

Nie możesz dodać komentarza.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten wpis.